Některé příběhy zní povědomě

Sociální sítě mám rád hlavně proto, že na nich je spousta lidí, kteří mě dokáží nakopnout a posunout dál. A WLStories ať už na Facebooku, nebo na Instagramu jich nabízí opravdu dost.  A některé příběhy zní až moc povědomě. Třeba jako ten od Tiago Nunese.

I was obese since I was a kid. Of course I always have some limitations because of weight. I start on gym in 2012 with some friends just for fun but I dont take a good diet but o start to loose some weight i start the year with 146kg. In 2013 I start the really Journey with amount of cardio and gym and my inspiration was not the same everyday. I have got days that im want to giveup but I dont! Im end year with 75kg why? Because I dont give up! Im looking for Mirror and see me fat yet… My mind was so confuse! I was afraid of eating atually I have some yet! But now I want too build some muscle lean one to dont increase my bf. Its hard but i won’t give up one more time! The loose skin is a problem now but Its just a mark of my Journey. With my IG o want to show the people that its never to late for start Starting tip: the serious tip is believe in yourself doesn’t matter which objetive do you want but do it with consistence and with discipline. And remeber we all have a bad time on ours Journeys but the secret is the same. Dont giveup!

Tenhle příběh zní …
… dost povědomě …
… až moc povědomě …
… a ta fotka vpravo, …
… něco hodně podobného vídám denně při pohledu do zrcadla i já.

Ano. Vím. Ono se lehce řekne: „Není se za co stydět.“ Ono se to lehce řekne těm, kdo si tou cestou neprošli. Kdo tohle na sobě nemají. Já zatím nenašel odvahu to vyfotit. Nemám ji. Některé věci se totiž řeknou lehce, ale hůř se to vnutí hlavě. Ten boj v ní je totiž několikanásobně složitější. Ale než půjdu na plastiku, vyfotím to. Minimálně na památku. Nevím, zda to někdy zveřejním. Proč?
Nemám tu odvahu…
…zatím.

.

Vaše jméno:*
Váš E-mail:*

Vaš vzkaz:*
Opište znaky na obrázku:

Reklama:

Komentáře

Komentáře

Únor 9th, 2017 by
Inline
Inline